EU-s ársapkát javasol a villanyra az osztrák kancellár
Karl Nehammer osztrák kancellár azt javasolta vasárnap, hogy az Európai Unió "válassza le az elektromos áram árát a gáz áráról", és vezessen be ársapkát az áramdíjakra.
Karl Nehammer osztrák kancellár azt javasolta vasárnap, hogy az Európai Unió "válassza le az elektromos áram árát a gáz áráról", és vezessen be ársapkát az áramdíjakra.
Azoknak lett igazuk, akik már az Oroszország elleni nyugati szankciók fél évvel ezelőtti bevezetésekor is arra figyelmeztettek, hogy a büntetőintézkedések rövid távon nem állítják meg Moszkva Ukrajna elleni háborúját. Bár az orosz gazdaság a durva szankciók közepette is jobb állapotban van, mint az elemzők többsége jósolta, hosszabb távon az orosz gazdaság mégis belerokkan a nyugati partnerek hiányába.
Újabb fenyegetéssel állt elő Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnöke. Az egykori orosz kormány- illetve államfő most nem arról írt, hogy az európai atomerőművekben is lehetnek „balesetek”, hanem arról, hogy szerinte az év vége előtt ötezer euróra emelkedik a földgáz ezer köbméterének az ára.
Hat, gabonát szállító hajó hagyta el vasárnap a dél-ukrajnai Odessza kikötőjét.
Állítólag tizenhét késszúrással végeztek az ukrán Natalja Vovkkal, aki orosz vádak szerint augusztus közepén egy autóba rejtett pokolgéppel megölte Moszkva közelében Darja Duginát, a nacionalista orosz filozófus, Alekszandr Dugin lányát. Az állítólagos bosszúról az Exxpress című osztrák lap számolt be. Az osztrák belügyminisztérium azt közölte, a titkosszolgálatoknak nincs tudomásuk egy ilyen bűncselekményről.
Teljes mértékben beszüntette oroszországi tevékenységét a Dell, miután az amerikai számítógépes cég augusztus közepén bezárta valamennyi irodáját a világ legnagyobb országában.
Az ukrán szakemberek legújabb számításai szerint, ha augusztus 29-én történne robbanás az orosz kézen lévő ukrajnai zaporizzsjai atomerőműben, akkor a radioaktív sugárzás Oroszország, illetve az orosz kézre került kelet- és dél-ukrajnai területek felé haladna és okozna súlyos szennyezést.
Miután több közép- és észak-európai EU-tagállam kitiltotta az orosz turistákat, vagy legalábbis megnehezítette az orosz állampolgárok bejutását az unióba, a Financial Times értesülései szerint a 27-ek külügyminiszterei várhatóan kedden felfüggesztik annak a 2007-es egyezménynek az érvényességét, amely lehetővé tette az orosz állampolgárok számára az egyszerűsített vízumkiadást. A döntés azt jelentené, hogy az orosz állampolgárok számára még nehezebb és drágább lesz az unióba való belépéshez szükséges schengeni vízum megszerzése.
Az orosz elnök egyrészt segíti a háború óta Oroszországba menekült ukránokat a tartózkodási és munkavállalási feltételek könnyítésével, másrészt viszont lehetővé teszi, hogy azokat az ukrán állampolgárokat, akik “veszélyt jelentenek”, azonnal kitoloncolhassák az országból.
Az ukrán haditengerészet tagjainak kiképzését is vállalták az angolok a drónok szakszerű használatára.
Világbajnok magyar válságkezelésről, keleti nyitásról és Paks II-ről is beszélt a külügyminiszter Tihanyban a Tranzit fesztiválon.
"Valószínűleg jobb, ha a sátorban van, és kifelé pisil, mintha a sátoron kívül pisilne befelé" - nagyjából így vannak a NATO-n belül Törökországgal, melynek erőskezű vezetője, Recep Tayyip Erdogan egyre mélyebb kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és egyre nagyobb az aggodalom, hogy Ankara segíteni akarja az oroszokat a szankciók kijátszásában. Az Európai Unió se nagyon tud vele mit kezdeni.
António Guterres, az ENSZ főtitkára szerint "ilyen nukleáris veszélyre a hidegháború csúcspontja óta nem volt példa".
Továbbra is nagyon feszült a helyzet Európa legnagyobb atomerőművénél, az oroszok által elfoglalt zaporizzsjai létesítménynél, amelynek a közelében korábban tűz ütött ki néhány órára. Mindeközben az ukrán kormány arra készül, hogy három kelet-ukrajnai régióból is evakuálni fogja a lakosság egy részét. Az orosz-ukrán háború 184 napja tart.
Kijev azt tanácsolja az érintetteknek, hogy ne álljanak ellen, mert ha maradnak, szenvedni fognak, "főleg a gyerekek".
Aljakszandr Lukasenka szerint a gépek átalakításáról egyeztettek az orosz elnökkel. Arra is figyelmeztetett, hogy katonai választ adnak, ha a Nyugat provokálja őket.
A kereszténydemokraták arra a felismerésre jutottak, hogy búcsút kell inteniük Angela Merkel örökségének, mert az előző kancellár felelős azért a katasztrofális gazdasági, energia-, és külpolitikáért, amely éppen most esik szét, írja az amerikai lap.
Arra voltunk kíváncsiak, mi lesz a nem állami iskolákkal ősszel, a tárca azt válaszolta, hogy „az oktatási intézmények fűtése mindenhol megoldott”.
Két reaktort már újraindítottak a zaporizzsjai atomerőműben, amit vissza is kötöttek a hálózatra. Eközben a téli nehéz körülmények között csökkenhet az Ukrajna iránti politikai támogatás Európa részéről. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a háború pénteki eseményeiről.
Az amerikai elnök gratulált Zelenszkijnek Ukrajna függetlenségi ünnepe alkalmából, majd tájékoztatta a 3 milliárdos katonai segélyről.